Регионално такмичење о националним мањинама

ПРВО МЈЕСТО БИЈЕЉИНЦИМА ИЗ ОШ “ЈОВАН ДУЧИЋ”

На регионалном такмичењу о националним мањинама под називом “Упознајмо се! Националне мањине у БиХ”, које је одржано 1. новембра у Лопарама, прво мјесто освојила је Основна школа “Јован Дучић” из Бијељине, представљајући националну мањину Роме. Првопласирана екипа за освојено прво мјесто добила је лаптоп, који је као овогодишњи домаћин ове манифестација купила Општина Лопаре. Такмичење су организовали Град Бијељина, општине Лопаре и Угљевик, основне школе из ове регије у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а у БиХ, а са циљем промовисања учења о 17 националних мањина у БиХ. Радо Савић, начелник општине Лопаре, рекао је да је ова врста такмичења одлична прилика за ученике са ове регије да уче о националним мањинама, напомињући да је ово једини пројекат ове врсте у БиХ који се реализује у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а. Василије Перић, начелник општине Угљевик, рекао је да ће угљевичка Општинска управа наставити да подржава ово такмичење и сличне пројекте који ће помоћи да ученици стичу нова искуства. – Веома је важно да поштујемо своју културу и традицију, али је истовремено јако битно да се учи о културама и традицијама других народа, у овом случају националних мањина у БиХ, због чега ћемо наставити да подржавамо овај јединстевни пројекат у БиХ, каже Перић. На такмичењу се представило укупно више од 100 ученика који су се предсатвили на креативан начин, учећи на тај начин о историји, традицији и култури одређених националних мањина које су представили на овогодишњем такмичењу. На овој манифестацији, између осталог, прелијеп наступ имали су представници ОШ “Вељко Чубриловић” из Прибоја, прошлогодишњи побједници на овом такмичењу. – Ово је дивно дружење. Склапамо нова познанства, али истовремено учимо о националним мањинама у БиХ. Ми смо наступили уједно као прошлогодишњи побједници, рекла је Смиљана Стевановић, ученица ОШ “Вељко Чубриловић” из Прибоја. Тијана Симикић, ученица ОШ “Свети Сава” из Лопара чија је екипа представила националну мањину Русине, рекла је да је пресрећна што учествује на овом такмичењу, јер се на овој начин учи о националним мањинама што је, како је рекла, прелијепо искуство. Регионално такмичење о националним мањинама, како је планирано, одржаваће се и наредних година, с обзиром ово такмичење подржавају једногласно школске управе, Град Бијељина и општине Угљевик и Лопаре како би што већи број ученика имао прилику да учи о националним мањинама у БиХ. Из Мисије ОЕБС-а подсјећају да су градоначелник Бијељине Мићо Мићић, начелник општине Лопаре Радо Савић и начелник општине Угљевик Василије Перић, на јединствен начин показујући посвећеност у промовисању вриједности различитости у БиХ, потписали Протокол о сарадњи у промоцији култура националних мањина са школама учесницима, што ће омогућити одрживост овог пројекта у будућности. Такмичење у Лопарама, иначе је четврто по реду такмичење ове врсте у нашој регији, а у питању је јединствен пројекат у комплетној БиХ.