РЈЕШАВАЊЕ ПИТАЊА ПАСА ЛУТАЛИЦА

Начелници општина Јајце, Градачац и Лопара састали су се у четвртак, 13. Јуна у Сарајеву са представницима Развојног програма Уједињених нација БиХ (UNDP) како би разговарали о предстојећим активностима процјене стања и потреба у вези са популацијом паса луталица, те о тиме узрокованим проблемима у локалним заједницама. На основу сачињене процјене и спремности локалних заједница да се почну бавити овим проблемом, Међународни фонд за добробит животиња (IFAW) ће у сарадњи UNDP- ом подржати развијање оперативних планова којим би се радило на рјешавању овог проблема. Основни циљ ових активности ће бити подршка процесу стварања дугорочних и одрживих планова управљања популацијом паса. Форуми за сигурност грађана, чије је оснивање подржано пројктима UNDP-а, идентификовали су проблем паса луталица као проблем сигурности грађана. Из тог разлога, UNDP је склопио Споразум о сарадњи са IFAW – ом, са намјером да се локалним заједницама осигура адекватна подршка, која ће водити оним рјешењима која ће бити одраз специфичних околности и потреба локалне заједнице, а која ће истовремено бити у складу са важећим домаћим прописима и међународним стандардима. IFAW је у свијету позната организација са доказаним искуством и експертизом управо у раду са локалним заједницама, помажући им при томе да сами креирају планове управљања популацијом паса. IFAW приступ овом проблему заснива се на уважавању специфичности локалних заједница, али и њихова опредјељеност да уз помоћ IFAW – а сами осмисле планове управљања овом популацијом, који ће одговарати потребама заједнице, али и уважавати принципе добробити животиња. Присутни представници општина Јајце, Градачац, Сански Мост и Лопаре, исказали су спремност да подрже ову иницијативу и обећали предани ангажман представника њихових општина у заједничком раду на изналажењу најпримјеренијег рјешења које ће водити како сигурнијем окружењу грађана тако и бољем систему бриге о прсима луталицама.