Хроника Лопара – Семберске Новине

ОБИЉЕЖЕНА 100-ГОДИШЊИЦА ЦРКВЕ У МАЧКОВЦУ

Литургију служио епископ Хризостом уз саслужење свештенства

Уз присуство епископа зворничко тузланског Хризостома, свештенства Епархије зворничко-тузланске, руководства Општине Лопаре и око хиљаду вјерника са подручја Семберије и Мајевице, у Мачковцу код Лопара свечано је обиљежена стогодишњица постојања цркве Рођења Пресвете Богородице. Црквена општина Мачковац припремила је богат и садржајан програм којим је испратила овај велики јубилеј. Молитвено славље је отпчело вечерњим богослужењем, уочи самог празника Светих апостола Петра и Павла, које је служило више свештеника мајевичког краја, а началствовао је архијерејски намјесник тузлански протојереј ставрофор Стево Јовић. Након вечерњег, уприличена је и свечана академија, богатог и садржајно осмишљеног програма. У академији су учествовали хор „Свети краљ Владислав“ из Дворова, народни гуслар Вукан Ђука, ученици Основне школе „Свети Сава“ из Лопара, а у име црквене општине мачковачке, присутнима се обратио старјешина храма Рођења Пресвете Богородице протојереј ставрофор Драгомир Лазаревић. Водитељи програма су били Бошко Максимовић, вјероучитељ у Лопарама, и учитељица Јелена Станаревић. Академија је завршена, сада већ традиционалном, петровданском „лилијадом“, коју су и ове године организовали Светосавска омладинска заједница из Лопара, са вјероучитељем Бошком Максимовићем. За свих 27 учесника овогодишње лилијаде обезбијеђене су пригодне награде. На сам Петровдан, велики народни сабор, отпочео је светом архијерејском литургијом, коју је служио епископ зворничко тузлански Хризостом, уз саслужење шест свештеника и два ђакона. Након избора црквеног кума, опхода око светог храма и извршеног помена палим борцима Мајевице у протеклом рату, услиједило је славље за око хиљаду вјерника и гостију, који су присуствовали светој Литургији, а епископ Хризостом је приликом свечаног ручка уручио и архијерејске грамате заслужним вјерницима у овој парохији.
Већ је у народу чувен Петровдански сабор у мајевичком селу Мачковац, али ове године он је био нарочито свечан поводом обиљежавања 100-годишњице од постојања цркве Рођења Пресвете Богородице.