ВИШЕ ОД 120 УЧЕСНИКА ПОСЛАЛИ ПОРУКУ МИРА И ТОЛЕРАНЦИЈЕ

ОДРЖАНИ БИЦИКЛИСТИЧКО –ЕКОЛОШКИ СУСРЕТИ ПОВОДОМ ДАНА ПЛАНЕТЕ

Учесници из РС и ФБиХ послали порука мира и толеранције

У Прибоју код Лопара протеклог викенда одржани су бициклистичко-еколошки сусрети поводом Дана планете земље „Еартх Даy – Прибој 2014“, на којим је учествовало 120 бициклиста из више градова Републике Српске и ФБиХ који су послали поруку мира и толеранције. Рекреативно бициклистичка трка вожена је од школе у Прибоју, ка језеру Снијежници, преко Растошнице, Обршина и Џемата, затворена је круг у смјеру казаљке на сату на задњој „станици“ Прибој. Дужина стазе, која се простире на територији три општине Лопара, Сапне и Теочака односно територији РС и ФБиХ, износила 21 километар, а висинска разлика 250 метара. У самој трци учествовали су не само бициклисти него и бројни рекреативци, жене, дјеце. Најмлађи учесник је био шестогодишњи Вељко Стевановић, и возио је стазу око 500 метара од школе до воденице поточаре Делића. У оквиру ове манифестације, одржана је и еколошка акција пошумљавања -озелењавања животне средине, у оквиру чега је у парку толеранције у Прибоју посађено 50 нових садница четинара. Нове саднице посадили су представници Амбасаде САД, начелници општина Теочак и Сапна, али и др Радо Савић, начелник општине Лопаре, изражавајући задовољство јер је манифестација одржана управо на подручју Лопара. – Општинска управа Лопаре наставиће да подржава овакве и сличне акције, на које смо поносни, рекао је Савић, који је организовао и ручак за све госте у Лопарама. Бициклистичко-еколошки сусрети одржани су под мотом „Различитости као наше богатство“, а у оквиру Пројекта „Брдско-бициклистички кампови и бициклијаде као веза између људи и популаризација различитости“ кога финансира Амбасада САД у Сарајеву. Према мишљењу учесника, ово је била одлична прилика да млади препознају заједничке вриједности, те да се ентитетска граница и разлике међу њима могу премостити и повезати брдским стазама. Ово је била прилика да се бициклисти, љубитељи природе и млади из више градова БиХ, међу којима из Лопара, Брчког, Бијељине, Угљевика, Власенице, Тузле, Живиница, Кладња, Добоја, Сапне, Теочака, друже у атмосфери толеранције, међусобног уважавања и поштивања према природи, а у оквиру одржавања манифестације имали су прилику и да погледају пригодан културно-забавни програм. Млади су показали да је међу људима на овим просторима много више ствари које их повезују, него оних које их раздвајају, те да разлике међу њима виде као богатство, а толеранцију као средство да се тим богатством унаприједе међусобни односи и сарадња за добробит садашње, али и будућих генерација.
Бициклистичко-еколошке сусрете организовали су заједнички партнерске невладине организације „Зелене Стазе – Греен Тоур“ Тузла, „Топеер“ Добој, „МТБ.БА“ Сарајево, Бициклистички клуб „КПЛ Власеница“ Власеница, „Луцидо“ Лукавац и невладина организација „ЕКО-Леонардо“ Прибој. – До сада је орaганизовано више рекреативних монти бајк вожњи на више дестинација, Озрену, Власеници, Игману, Романији и кампова за младе старосне границе од 14 до 30 година, рекао је Бошко Николић, извршни директор „Еко-Леонарда“, Удружења грађана која егзистира од 2006. године. Он је рекао да је „Еко-Леонардо“ организација својом мисијом посвећена заштити животне средине, развоју омладинског и екотуризма и омладинског активизма. Николић каже да је у плану да се траса којом је вожена трка обиљежи као туристички производ за потребе пројеката, наводећи да је у плану постављање стандардне туристичке сигнализације са путоказима, даљинама и називима мјеста. – Веома смо захвални Општинској управи Лопаре на свој досадашњој помоћи за рад наше организације, као и на помоћи у вези са одржавањем бициклистичко-еколошких сусрета, каже Николић. Он је рекао да је „Еко-Леонардо“ добило одобрење од Одјељења за просторно планирање општине Лопаре за маркирање пет бициклистичких стаза за монти бајк на подручју Лопара. „Еко-Леонардо“ крајем 2013. године изабрано је у групу од 15 организација које ће учествовати у пројекту Академије одрживости који проводи Фондација „Мозаик“ и у склопу којег удружења прикупљају средства за изградњу еко – кампа Мајевица. Људи добре воље могу донирати средства у складу са могућностима за изградњу Еко кампа Мајевица на обали језера у насељу Џемат, Прибој, општина Лопаре, на жиро рачуна „Еко-Леонарда“ код НЛБ Развојне банке број – 5620038113393367.

Извор: Семберске новине. 29. април 2014. године, 950